Ana içeriğe atla

Endüstriyel Filtre

Filtreler bir gaz akımı içindeki aşırı tozları gaz içinden mekanik bir yöntemle ayırıp çevre kirliliğini önleme amaçlı kullanılırlar. Maksimum verim elde etmek gaz ayırmada hangi işlemin uygun olduğuna ve doğru seçim yapmaya bağlıdır. Temel olarak bir toz tutmada gazın girdiği bölüm tozların ayrıldığı alan, partikül toplandığı bölüm ve temiz gazın atıldığı bölge şeklinde ayrılabilir. Dizayn kriterlerinde gaz yoğunluğu, akış hızı, sıcaklığı, viskozitesi, gaz akış basıncı, patlayıcı, yanıcı özelliklerin bilinmesi gereklidir.
Endüstriyel filitrelerde siklonlar ön ayırıcı olarak kullanılsada emisyon sınır değerlerine ulaşmazlar, bu nedenle nihayi filtreleme genelde torbalı filtrelerde olur, filtre seçimleri uzun deneyim ve bilgi gerektirir. Filtre seçiminde gazın cinsi, içindeki partikül miktarı, çıkış emisyon değeri, sıcaklığı, gaz içindeki nem ve diğer asidik veya bazik değerleri, yanıcı ve patlayıcı özellikleri kurulum yeri ana belirleyici parametrelerdir. Filtre sistemlerinde bazen soğutma  bazen ise ısıtma veya her ikisi birden gerekebilir. Filtre dizaynında en sipesifik paramerterler patlayıcı gazların özelliğidir. Bu durumlarda filtreler özel emniyet tedbirler gerektirir.
  Filtreleme 2 şekilde olur.
  • Yüzey filitrasyonu doğrudan filtre elemanı tarafından süzme işlemidir.
  • Derin filitrasyon bu işlemde filtre yüzeyi yerine oluşan toz pastası tarafından yapılarak verimliliği artıran bu bölümdür. Ancak pasta kalınlığının kontrolü basınç artışını önleme açısından çok önemlidir.
 Filtrelerin ana parametreleri şunlardır.
  • Ayırma verimliliği (mgr/m3)
  • Devamlı çalışmada basınç düşümü (mbar)
  • Toz ayırma kapasitesi (gr/m3)
          Malzeme seçimi 
        Filtre gövdeleri karbon çelik, corten, 304, 316, 321 serisi paslanmaz malzemeler kullanılarak imal edilir. Hangi malzemelerin kullanılacağı yukardaki gaz parametrelerine bağlıdır.
        Temizleme havası düşük basınçlı filtrelerde alçak basınç blower, fanlar jet plus filtrelerde komprasör kullanılır.
        Temizleyici hava genel olarak normal hava olmakla birlikte özel durumlara azot kullanılır.
 Maksimum verim almak için doğru seçim doğru dizayn ile mümkündür. MDSJ uzun yılların deneyimi ile en zor problemleri çözmeye hazırdır. Başlıca metalurji fabrikası duman emme(toz tutma) sistemi olarak özellikle bag house filter ayrıca jet plus filtre sistemlerini 5.000.000m3/h e kadar başarıyla uygulamış ve tozsuzlaştırma da başarılar elde etmiştir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mobil Tip Vakumlu Süpürgeler

Treyler römork veya kamyon üzerine monte edilmiş endüstriyel süpürgeler' de hava ile otomatik temizlemeli filtreleri, yüksek vakum kabiliyetine sahip pompa ve opsiyon, elektrik veya dizel jeneratör motoru 4''-8'' arası irtibat fleks hortumu, hidrolik tank kaldırma mekanizması otomatik kontrol paneli ile komple imal edilirler. Kullanıldığı Alanlar  Fabrika sahaları, Aşındırıcı kül, kum taneli tozlar, Nemli,ıslak ve çamurlu malzemelerin emilmesi için uygundur.

Asfalt Plentleri

Asfaltlama tesislerinde kullanılan filtre araçları çok zor çevresel koşullara ve aşındırıcı gazlara maruz kalırlar. Sıcaklık dalgalanmaları ve farklı yakıtlarla sık başlama ve duruş yapma yüzünden oluşabilecek kıvılcımlar, filtre araçlarını daha fazla zorlamaktadır. MDSJ, çalışma koşulları ve tozun yapısına göre teknik ve ekonomik olarak asfaltlama tesisinizin toz toplama sistemi için en uygun filtre çözümünü sunar. ASFALTLAMA TESİSLERİNDE KULLANILAN FİLTRE ARAÇLARININ SCRİM VE ELYAF TÜRLERİAsfaltlama tesislerinin yüksek sıcaklık ihtiyaçlarına uygun olarak filtre araçları yüksek ısıya dirençli olarak saf Poliakri Poliakrilonitril (DT) ve m-Aramid (NO) lifleri ile m-Aramid/Polyester lifleri- elyafları kullanılabilir. Bu filtre araçları kullanılan scrime, homojen elyaf tabakasına ve sıcaklık ayarlarına göre mekanik olarak son derece sağlamdır. Pek çok operasyonel değişikliklerden doğabilecek etkilere dayanıklı ve dirençlidir. ASFALTLAMA TESİSLERİNDEKİ FİLTRE ARAÇLARI İÇİN GEREKEN ŞARTLAR:…

Gaz ve Koku Giderme

Gaz ve koku giderim sistemleri Gaz halindeki kirletici maddelerin ayrılması, bir katı maddenin üzerine adsorpsiyon Yöntemi enjekte edilmesi veya kirletici gaz üzerine başka bir kimyasalın doğrudan yada su ile birlikte ıslak tıkama yöntemi ile giderilir. Islak yöntem yıkayıcılarda bazen yanlız kimyasal bazanda kimyasal ile birlikte suda reaksiyona girebilir,  gaz giderimi bu iki yöntemlede gerçekleşir. Kimyasal veya fiziksel emici abdorsberler genellikle baca gazı ile temas ettirilir. Sisteme bağlı olarak, reaksiyon ürünleri çözünmüş veya kuru tuzlar şeklinde birikir. Katı Atık ve diğer katı yakma tesisleri için baca gazı arıtımı, ıslak ve yarı kuru sistemlerden faydalanabilir. Kuru ve yarı kuru sistemler genellikle ilave beslemeli bir reaksiyon maddesinden faydalanır. Bu maddelerde asitlerin gideriminde sönmüş kireç ağır metaller ve dioxsin furanlar için aktif karbon kullanılır, bu üniteler bir reaktor bir toz toplayıcısı Siklon veya (kumaş filtre)dan oluşur. Emisyonlarının azaltılmas…